Qualifier

The Colony, TX

Five Star Complex

DFW Rec World Series (D3 and Rec Teams Only)

Jun 19-20, 2021

Division

# Team W-L-T RA RS PTS
1 6U Aledo Black Peterson 2-0-0 16 40 50
2 TCR 6U Bobcats All Stars-Brown 2-0-0 20 37 50
3 Burleson 6U-Allstars 2-0-0 26 49 50
4 Showcase Baseball 2-0-0 36 39 50
5 Aledo Orange 6U - Minton 1-1-0 21 35 175
6 Colleyville All Stars - Harris 1-1-0 27 31 25
7 TCR Bobcats 1-1-0 27 17 25
8 Aledo White 1-1-0 31 33 25
9 Garland Bombers 5U 1-1-0 41 41 25
10 Argyle Eagles 0-2-0 39 12 0
11 Southlake Kraken 0-2-0 46 43 0
12 Sherman All Stars 0-2-0 47 25 0
13 Southlake Dragons 0-2-0 48 23 25
Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sat 8:00 AM FSC Gray 23 Southlake Kraken 25 Garland Bombers 5U
Game 2 Sat 9:30 AM FSC Gray 20 Southlake Kraken 21 Showcase Baseball
Game 3 Sat 11:00 AM FSC Gray 18 Showcase Baseball 16 Garland Bombers 5U
Game 4 Sat 12:30 PM FSC Gray 19 Aledo White 14 Sherman All Stars
Game 5 Sat 2:00 PM FSC Gray 14 Aledo White 17 TCR 6U Bobcats All Stars-Brown
Game 6 Sat 3:30 PM FSC Gray 28 Burleson 6U-Allstars 11 Sherman All Stars
Game 7 Sat 5:00 PM FSC Gray 8 Southlake Dragons 27 Aledo Orange 6U - Minton
Game 8 Sat 6:30 PM FSC Gray 21 Burleson 6U-Allstars 15 Southlake Dragons
Game 9 Sat 12:30 PM FSC Red 6 Argyle Eagles 20 TCR 6U Bobcats All Stars-Brown
Game 10 Sat 2:00 PM FSC Red 6 Argyle Eagles 19 Colleyville All Stars - Harris
Game 11 Sat 3:30 PM FSC Red 19 6U Aledo Black Peterson 4 TCR Bobcats
Game 12 Sat 5:00 PM FSC Red 21 6U Aledo Black Peterson 12 Colleyville All Stars - Harris
Game 13 Sat 6:30 PM FSC Red 13 TCR Bobcats 8 Aledo Orange 6U - Minton

Championship Bracket 1 6U REC

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sunday 8:00 AM FSC Gray 5 Showcase Baseball 19 Aledo Orange 6U - Minton
Game 2 Sunday 8:00 AM FSC Red 10 TCR 6U Bobcats All Stars-Brown 22 Burleson 6U-Allstars
Game 3 Sunday 9:30 AM FSC Red 21 6U Aledo Black Peterson 13 Aledo Orange 6U - Minton
Game 4 Sunday 11:00 AM FSC Gray 10 6U Aledo Black Peterson 22 Burleson 6U-Allstars
Championship Bracket 1
4 Showcase Baseball 5
Sunday 8:00 AM
FSC Gray
1
5 Aledo Orange 6U - Minton 19
1 6U Aledo Black Peterson 21
Sunday 9:30 AM
FSC Red
3
Aledo Orange 6U - Minton 13
2 TCR 6U Bobcats All Stars-Brown 10
Sunday 8:00 AM
FSC Red
2
3 Burleson 6U-Allstars 22
6U Aledo Black Peterson 10
Sunday 11:00 AM
FSC Gray
4
Burleson 6U-Allstars 22
Burleson 6U-Allstars
Champion

Championship Bracket 2 6U REC

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sunday 9:30 AM FSC Gray 23 Colleyville All Stars - Harris 12 Garland Bombers 5U
Game 2 Sunday 12:30 PM FSC Gray 16 TCR Bobcats 0 Aledo White
Game 3 Sunday 2:00 PM FSC Gray 16 Colleyville All Stars - Harris 24 TCR Bobcats
Championship Bracket 2
6 Colleyville All Stars - Harris 23
Sunday 9:30 AM
FSC Gray
1
9 Garland Bombers 5U 12
7 TCR Bobcats 16
Sunday 12:30 PM
FSC Gray
2
8 Aledo White 0
Colleyville All Stars - Harris 16
Sunday 2:00 PM
FSC Gray
3
TCR Bobcats 24
TCR Bobcats
Champion

Championship Bracket 3 6U REC

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sunday 3:30 PM FSC Gray 5 Argyle Eagles 21 Southlake Dragons
Game 2 Sunday 5:00 PM FSC Gray 22 Southlake Kraken 15 Sherman All Stars
Game 3 Sunday 6:30 PM FSC Gray 21 Southlake Dragons 17 Southlake Kraken
Championship Bracket 3
10 Argyle Eagles 5
Sunday 3:30 PM
FSC Gray
1
13 Southlake Dragons 21
11 Southlake Kraken 22
Sunday 5:00 PM
FSC Gray
2
12 Sherman All Stars 15
Southlake Dragons 21
Sunday 6:30 PM
FSC Gray
3
Southlake Kraken 17
Southlake Dragons
Champion

No pitching statistics recorded.



Rec Tourney baseball was created to provide what we believe is a much needed tournament experience for Rec and D3 (AA) youth baseball teams. RTB is NCS backed, and offers various types of tournament play almost every weekend during the Spring and Fall seasons.



IMPORTANT DISCLAIMER FOR REC, REC ALL-STARS/PREMIER TEAMS & D3 for the REC WORLD SERIES



Pool Play and Single Elimination will be broken up into three separate brackets. (REC, REC All Stars/Premier & D3)  


For D3 – Teams are not allowed to have active D2 or D1 players on their rosters (AAA/Majors)


Pool Play/Bracket Play Divisions


REC


·        Teams that are currently participating in entry level REC divisions with a local recreation association/league. 


o   Teams that have been classified as Select – AA, AAA, Majors/D3, D2, D1 are NOT allowed to participate in this division; Teams that have participated in Premier or Advanced REC divisions during the Spring 2021 season are not allowed to participate in this division


o   Players that have been labeled as Select – AA, AAA, Majors/D3, D2, D1 are NOT allowed to participate on a team in this division.


·        REC Teams may add up to 3 guest REC players


o   These players can not be Select or Advanced REC players


Advanced REC: All-Stars/Premier


·        Teams that are comprised of players that are currently participating in entry level or advanced level REC divisions with a local recreation association/league. 


o   Teams in this division can not have players that are currently classified as Select – AA, AAA, Majors/D3,D2, D1. 


Rosters/Classification Verification


·        All rosters will be verified in partnership with league associations and other background check methods


Locations: 

We typically alternate between McInnish Sports Complex (Carrollton) and Five Star Complex (The Colony) 


Registration Fee 

8U-14U: $400.00


Do we supply our own baseballs? 

RTB provides game balls.  Umpires will manage. 


When do I pay the Tournament Entry Fee? 

All Rec Tourney Baseball tournaments are first pay/first play.  Your entry into an event is not complete until you have paid the entry fee or the gate fee.  The division may sell out prior to the payment deadline.  The number of available spots in a division may fluctuate depending on the needs of all divisions that share the same field size. 


Payment Policy:

All tournament entries are complete once the event fee or gate fee has been paid.

  • When paying with a credit card or debit card there will be a 4% processing fee. This fee is not refundable or able to be applied as a credit. The processing fee is a convenience fee paid to the credit card processor.
  • All credit transfers and refunds must be initiated by the customer by completing either the transfer form or the refund form.  All refunds will have a $25 admin fee applied.


Game time limits: Pool & Bracket Play

6U-8U: 1:15hr 

9U-14U: 1:30hr


Rules

We play exclusively by the rules listed on the playNCS.com website. 

We allow -5 bats in 14U.

We play all 13U events at 54/80 unless otherwise noted.

We do not allow metal cleats on any turf fields or temporary mounds. 


Awards

1st Place - Championship Rings

2nd Place - Finalist Rings


How do I submit a schedule request? 

Please submit all schedule requests using the Schedule Request tab on the Event menu.  We will take schedule requests until the Tuesday evening prior to the event.  You can block out a 4 hour window that you can not play.  (Only applies to pool play)  Schedule requests that are more restrictive than a 4 hour window will be difficult to accommodate but we will do our best!  

Example of a schedule request we will accept: We cannot play between 10:00am and 2:00pm on Saturday.

Example of a schedule request we will have trouble accommodating: We cannot play before 4:00pm. 


Can we bring outside food and coolers? 

Yes, participants and fans are allowed to bring outside food and cooler.  However, Alcohol is not allowed. 


Can we bring our pets or comfort animals to the tournament? 

No, you will be asked to leave the premises if you bring pets to an RTB event regardless of the facilities policies.  


When are our rosters locked and what do I do if a parent forgets/neglects to sign the waiver prior to cutoff? 

All rosters are locked on the Friday evening prior to the event.  All players must be listed on the public View Teams page by the cutoff.  Players that do not have signed waivers by the cutoff are not eligible to play.  


Behavior at the events

RTB has a zero tolerance policy towards disrespectful and adverse behavior.  Any fan, parent, player or coach will be ejected from the event for adverse behavior towards a tournament official or umpire.  


Refund Policy

Please visit our website for information on refunds: www.rectourneybaseball.com

# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 6U Aledo Black Peterson
Aledo, TX
6U REC 9-3-0
2 Aledo Orange 6U - Minton
Aledo, TX
6U REC 4-5-0
3 Aledo White
Aledo, TX
6U REC 5-5-0
4 Argyle Eagles
Argyle, TX
6U REC 0-3-0
5 Burleson 6U-Allstars
Burleson, TX
6U REC 7-1-0
6 Colleyville All Stars - Harris
Colleyville, TX
6U REC 3-4-0
7 Garland Bombers 5U
Garland, TX
6U REC 1-2-0
8 Sherman All Stars
Sherman, TX
6U D3 0-3-0
9 Showcase Baseball
DFW, TX
6U REC 3-4-0
10 Southlake Dragons
Southlake, TX
6U REC 6-4-1
11 Southlake Kraken
Southlake, TX
6U REC 1-3-0
12 TCR 6U Bobcats All Stars-Brown
Trophy Club, TX
6U REC 2-4-0
13 TCR Bobcats
Trophy Club, TX
6U REC 7-2-0
14 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Haymakers
Paris, TX
6U D3 9-1-0
2 Horned Frogs
Mansfield, TX
6U D3 16-7-0
3 Mesquite rams
Mesquite, TX
6U D3 4-5-1
4 Oak Cliff Texas Rangers
dallas, TX
6U REC 8-8-0
5 Texas Edge 6u
Granbury, TX
6U D3 5-9-0
6 Texas Revival
Fort Worth, TX
6U D3 16-11-1
7 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 AAI 7U Gray (Skeels)
Aledo, TX
7U REC 1-4-0
2 Arsenal Baseball Club
Little Elm, TX
7U REC 0-3-0
3 Corsicana 7u All Stars
Corsicana, TX
7U REC 1-3-0
4 Keller 7U Gold
Keller, TX
7U REC 8-12-0
5 KYA 7U All-Stars Blue
Keller, TX
7U REC 1-5-0
6 Sachse Astros
Sachse, TX
7U REC 5-3-0
7 Warriors
Dallas, TX
7U REC 8-13-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Argyle Eagles
Argyle, TX
7U D3 5-5-0
2 Haymakers
Paris, TX
7U D3 17-8-1
3 Mesquite Pirates
Mesquite, TX
7U D3 1-10-0
4 NTX Yankees
Grand Prairie, TX
7U D3 25-18-0
5 Texas Captains
Rockwall, TX
7U D3 9-15-0
6 Texas Edge
Granbury, TX
7U D3 6-16-0
7 Texas Legends
Mansfield, TX
7U D3 11-10-0
8 Unleash
Caddo Mills, TX
7U D3 0-3-0
9 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Azle Hornets
Azle, TX
8U REC 4-1-0
2 Bearcats
Dallas, TX
8U REC 0-3-0
3 Flying Squirrels
Yukon, OK
8U REC 3-1-0
4 KYA All Stars (8u-B)
FORT WORTH, TX
8U D3 2-1-0
5 NTX Dodgers 8U
The Colony, TX
8U REC 0-3-0
6 Scots-Dunn
Dallas, TX
8U REC 0-3-0
7 Twins
Plano, TX
8U REC 4-1-0
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aledo Orange 8U
Aledo, TX
8U REC 10-6-0
2 Aledo Pirates 8U
Aledo, TX
8U D3 13-8-0
3 ARLINGTON WARRIORS
ARLINGTON, TX
8U D3 1-18-1
4 Brock Bombers
Brock, TX
8U D3 5-11-0
5 DFW Spartans
Saginaw, TX
8U D3 23-12-0
6 GBS Mustangs
Grapevine, TX
8U REC 6-2-0
7 Lake Highlands Knights
Dallas, TX
8U D3 6-12-0
8 Legacy Baseball
Waxahachie, TX
8U D3 2-1-0
9 TCR Bobcats-Richardson
Trophy Club, TX
8U REC 13-3-1
10 UB Braves- Villanueva
Mesquite, TX
8U D3 1-2-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aledo Black All Stars
Aledo, TX
9U REC 9-8-0
2 Aledo Express
Aledo, TX
9U REC 3-4-0
3 Arsenal Baseball Club
Little Elm, TX
9U REC 1-2-0
4 Burleson RED 9u
Burleson, TX
9U REC 2-1-0
5 Cubs
Carrollton, TX
9U REC 1-3-0
6 Elite Athletics Baseball - Guzman
Dallas, TX
9U REC 2-2-0
7 Keller 9U All Star Gold
Keller, TX
9U REC 0-6-0
8 KYA All Stars 9U Blue
Keller, TX
9U REC 4-3-0
9 PBSA All Stars - 9u
Prosper, TX
9U REC 2-2-0
10 Southlake Dragons-Benekos
Southlake, TX
9U REC 2-1-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 903 Baseball Club Ross
Sherman, TX
9U D3 3-11-0
2 903 Baseball Huff
Sherman, TX
9U D3 8-7-1
3 Bombers
Frisco, TX
9U D3 3-10-1
4 Elite Athletics Baseball
GRAND PRAIRIE, TX
9U D3 11-7-0
5 NTX Fury
Frisco, TX
9U D3 10-6-0
6 NTX Mohawks
Denton, TX
9U D3 14-5-1
7 NTX Rampage
GRAND PRAIRIE, TX
9U D3 3-9-0
8 NTXBC Dirtbags Arnell 9u
Keller, TX
9U D3 8-27-1
9 OC Texas Rangers
Dallas, TX
9U D3 5-4-0
10 TCR Bobcats- Fossum
Trophy Club, TX
8U D3 19-11-0
11 Texas Elite 8U- Davila
euless, TX
8U D3 13-4-0
12 Texas Generals
Frisco, TX
9U D3 2-14-1
13 Toros
Cedar Hill, TX
9U D3 0-3-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aledo Black All-Stars
Aledo, TX
10U REC 8-2-0
2 Denton Baseball 10U-Finley
Cross Roads, TX
10U REC 2-2-0
3 GBS Mustangs Blue
Grapevine, TX
10U REC 9-4-0
4 TCR Bobcats-Kimbrow
Trophy Club, TX
10U REC 0-2-1
5 The Renegades
Allen, TX
10U REC 1-1-1
6 White Sox
Prosper, TX
10U REC 0-3-0
7 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 CAB Arlington 10U
Arlington, TX
10U D3 6-12-0
2 Dallas Nationals Blue
Argyle, TX
10U D3 27-15-0
3 Dallas Patriots - Janes
Frisco, TX
10U D3 4-17-1
4 NTX Bombers
Caddo Mills, TX
10U D3 1-5-0
5 NTX Heat-Black
Lucas, TX
10U D3 9-3-0
6 NTX Tribe - Shipman
Sachse, TX
10U D3 9-16-2
7 NTXtreme Baseball
Carrollton, TX
10U D3 15-30-4
8 TCR Bobcats - Williams
Trophy Club, TX
10U D3 4-8-0
9 Team Warstic
Frisco, TX
10U D3 1-4-1
10 Texas Cannons-Rosenkranz
Carrollton, TX
10U D3 2-18-0
11 Texas Knights 10u-Marshall
Richardson, TX
10U D3 3-20-0
12 Texas Renegades
FRISCO, TX
10U D3 3-9-1
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aledo Blacksox
Aledo, TX
11U D3 16-11-2
2 Arlington Twins
Arlington, TX
11U D3 6-13-0
3 Bullet Baseball
Aledo, TX
11U D3 22-11-1
4 Denton Texans 2028
Denton, TX
11U D3 7-2-0
5 NTX Nemesis
Dallas, TX
11U D3 6-14-0
6 TCR Bobcats - Korthas
Trophy Club, TX
11U D3 16-9-1
7 Texas Cannons-Holbrook
Carrollton, TX
11U D3 0-8-0
8 Texas Disciples
Azle, TX
11U D3 15-11-1
9 TEXAS EDGE NORTH - SIMPSON
Fort Worth, TX
11U D3 13-23-3
10 Texas Generals
Frisco, TX
11U D3 1-7-0
11 Texas Rampage
The Colony, TX
11U D3 18-20-0
12 TX Boom
Heartland, TX
11U D3 9-29-3
13 Wonderboys
Callisburg, TX
11U D3 9-11-1
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aledo Black
Aledo, TX
12U REC 8-5-0
2 CFBBA - Diamondbacks
Carrollton, TX
12U D3 1-3-1
3 Grapevine
Grapevine, TX
12U REC 0-7-1
4 Keller Gold All-Stars
Keller, TX
12U REC 11-3-0
5 PBSA All Stars - 11/12u
Prosper, TX
12U REC 2-2-0
6 Raiders
Denton, TX
12U REC 1-2-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 5 Star Performance DFW - Cook
Plano, TX
12U D3 16-14-0
2 CAB Arlington 12U
Arlington, TX
12U D3 2-16-0
3 Crowley Clutch
Crowley, TX
12U D3 8-20-1
4 ETX Drive Prep
Longview, TX
12U D3 4-2-0
5 Irving Falcons
Falcons, TX
12U D3 0-3-0
6 North Texas Heat
Muenster, TX
12U D3 11-5-0
7 North Texas Kings 12u Navy
Colleyville, TX
12U D3 2-16-1
8 Team Warstic-Black
Frisco, TX
12U D3 6-5-0
9 Team Warstic-Gold
Frisco, TX
12U D3 8-8-0
10 Texas Cannons-Campos
Carrollton, TX
12U D3 16-12-1
11 Texas Scrappers - Garcia
The Colony, TX
12U D3 3-4-0
12 WF Spudders
Wichita Falls, TX
12U D3 2-2-0
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aledo 14U Black
Aledo, TX
14U REC 7-2-0
2 Braves
Garland, TX
14U REC 2-2-0
3 Corinth Strikers
Corinth, TX
14U REC 5-6-0
4 NTX Vipers
Cedar Hill, TX
14U REC 0-3-0
5 PATS Royals
Euless, TX
14U REC 2-1-0
6 PBSA All Stars - 13/14u
Prosper, TX
14U REC 0-3-0
7 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Bandits
Plano, TX
14U D3 0-8-0
2 CAB Arlington 14U
Arlington, TX
14U D3 4-15-1
3 Dallas Elite 2025 Boyer
Irving, TX
14U D3 14-21-1
4 DBI Blacksox - 14U
Argyle, TX
14U D3 1-14-0
5 Driven Elite 14U White
Grapevine, TX
14U D3 6-16-0
6 Frisco Lumberjaxx
Frisco, TX
14U D3 8-18-0
7 Haslet Tigers
Haslet, TX
14U D3 6-3-0
8 Mckinney Aggies
Mckinney, TX
14U D3 12-8-3
9 NTXtreme Baseball
Carrollton, TX
14U D3 10-28-2
10 Southlake Dragons - Miller
Southlake, TX
14U D3 10-12-1
11 Texas A’s
Forney, TX
14U D3 28-21-2
12 Texas Giants Harmon
Haltom City, TX
14U D3 12-20-0
13 TIGRES
MESQUITE, TX
14U D3 18-6-1
14 Wylie Sox
Wylie, TX
14U D3 10-5-1
15 Young Guns
Plano, TX
14U D3 10-21-0
16 Open